DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (24)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (104)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Promega Streptavidin MagneSphere™ Paramagnetic Particles
Streptavidin MagneSphere Paramagnetic Particles (PMPs) are used for magnetic separation and purification of a variety of biotinylated nucleic acid or protein molecules.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 2°C to 10°C |
|---|---|
| Product Type | Paramagnetic Particles |
| Concentration | 1mg/mL |
| For Use With (Application) | Magnetic separation and purification of a wide variety of Biotinylated Nucleic Acid or Protein molecules |
Promega Wizard™ Plus DNA Purification Systems
A simple, reliable, silica-resin-based method for rapid isolation of plasmid DNA on a miniprep, midiprep, maxiprep, or megaprep scale.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Purifies plasmid DNA from culture |
Promega Wizard™ Genomic DNA Purification Kits
An easy, solution-based method for isolation of DNA from white blood cells, tissue culture cells, animal tissue, plant tissue, yeast and Gram-positive and Gram-negative bacteria.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Genomic DNA Purification Kit |
| Yield | 5 to 15μg/300μL |
| For Use With (Application) | Isolate genomic DNA from whole blood, cultured cells, yeast, mouse tissue or numerous other cell sources |
Promega Wizard™ SV Lysis Buffer
Component of the Wizard™ SV and SV 96 Genomic DNA Purification Systems (Cat.# A2360, A2361, A2370, A2371) used to lyse cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Replacement Products for the Wizard™ Magnetic DNA Purification System for Food
Components of the Wizard™ Magnetic DNA Purification System for Food, which is intended for isolating genomic DNA from a variety of food samples including: corn seeds, corn meal, soy beans, soy flour, soy milk, corn oil, soybean oil, canola oil, etc.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wizard™ Magnetic DNA purification system for food |
| For Use With (Application) | Purifies DNA from a variety of food samples including corn seeds, cornmeal, soybeans, Soy flour and Soy milk |
Promega Maxwell™ 16 Purification Instruments
Accessories for the Maxwell(R) 16 and Maxwell(R) 16 Forensic Instruments in either SEV or LEV Configuration
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Application) | Automated purification of genomic DNA, RNA or recombinant Proteins from a wide range of sample types |
|---|
Promega Maxwell™ 16 LEV Magnet
Accessories for the Maxwell(R) 16 and Maxwell(R) 16 Forensic Instruments in either SEV or LEV Configuration
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega MagnaBot™ Spacers
The spacers adjust the height of a 96-well plate placed onto the MagnaBot 96 Magnetic Separation Devices to optimize magnetization.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Spacer |
| For Use With (Equipment) | MagnaBot™ 96 and deep well and MagnaBot™ 96 Magnetic separation devices |
| Quantity | 1/Ea. |
| For Use With (Application) | Large volume Magnetic separation |
Promega PureYield™ Plasmid Midiprep System
PureYield Plasmid Midiprep System provides a fast method for isolating transfection-quality plasmid DNA. Yields 100-200ug of plasmid DNA from 50ml bacteria culture.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Spin or Vacuum |
| Sample Volume | 50mL |
| Yield | 100 to 200μg |
| For Use With (Application) | Isolates high-quality plasmid DNA from bacterial cultures |
Promega Wizard™ Magnetic DNA Purification System for Food
The Wizard™ Magnetic DNA Purification System for Food is designed for purification of DNA from a variety of food samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | System |
Promega MagneSil™ Blood Genomic, Max Yield System
MagneSil™ Blood Genomic, Max Yield System provides automated high-throughput DNA purification on the Beckman Coulter Biomek FX using MagneSil™ Paramagnetic Particle technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Wizard™ MagneSil™ Plasmid Purification System
The Wizard™ MagneSil Plasmid DNA Purification System provides a simple, reliable method for rapid isolation of plasmid DNA in a 96-well, high-throughput format.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | 96-well Plate |
| Product Type | Plasmid Purification |
| For Use With (Application) | Simple and reliable method for the rapid isolation of plasmid DNA |
Promega Corporation Maxwell™ RSC Enviro TNA Kit
Process 40 mL wastewater samples using Direct Capture and Purification of Viral DNA/RNA From Wastewater. Extract TNA in under 2 hours, efficiently removing PCR inhibitors. Available in manual, Maxwell™ automation, or high-throughput formats, including a startup bundle with vacuum manifold and purification kit.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Vac-Man™ Vacuum Adapter
Required for use with the Wizard™ SV minicolumns for vacuum-based protocols.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Membrane Binding Solution
The Wizard™ SV Gel and PCR Clean-Up System is designed to purify DNA fragments of 100bp-10kb from standard or low-melting agarose gels or to purify products directly from PCR or restriction digests.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More